1549
A Hajdúsámsoni Református Egyházközség története egészen a 16. század közepéignyúlik vissza, amikor is egy 1549-ből származó forrás megemlíti, hogy a falunak protestánslelkésze van. Sámson reformációja már csak a földrajzi közelség okán is szorosanösszefonódott Debrecenével és ahhoz hasonlóan a községben olyan látványosan teret nyert az„új" vallás, hogy az elkövetkező közel 300 évben a katolikus vallás teljesen kiszorult atelepülésről. A kor szokásainak megfelelően az iskolák egyházi fenntartásban voltak, így amindenkori lelkész tanítói feladatot is ellátott, ami nagyon fontos volt, hiszen az iskolára úgytekintettek akkoriban, mint az egyház „veteményes kertjére", vagyis az iskola komolyszerepet játszott a gyülekezetbe integrálódásban. Sajnos a lelki fellendülést többszörhátráltatta az a tény, hogy a 16. és 17. században a törökök többször feldúlták a környéket, ígyaz is előfordult, hogy rövidebb-hosszabb időszakokra teljesen elnéptelenedett a falu és ezáltala gyülekezet.
1764
A 18. században a Habsburg Birodalom részeként nem volt támogatott a református vallás, mégis a környék és maguk a sámsoniak is kitartottak a kálvinista tanok mellett. 1764-től választottak a presbitérium tagjaiközül egy gondnokot, akinek a feladata az egyházközség anyagi ügyeinek az intézése,ingó és ingatlan vagyon felügyelete és állagának megóvásáról való gondoskodás volt. A templom 1793-ra toronnyal egészült ki, amely 1798-ban a templom tetejével együtt leégett.
1864
A 18. század végén, 19. század elején a presbitérium és a község vezetése hosszabbideig egybefonódott, gyakran még a presbiteri üléseket is a községházán tartották. 1864-ben az egyház Martinkán külterületi iskolát nyitott, ez azzal állt összefüggésbe, hogy ebben azévben leányegyházat szerveztek Martinkán. A 19. század második felében a községlélekszáma erőteljes növekedést mutatott. Ekkoriban 80% felett volt a kálvinisták aránya. Ezek miatt új, nagyobb templomra volt szüksége a gyülekezetnek. Az építkezés 1897-ben kezdődött a következőévben adták át és szentelték fel a 21. századi Hajdúsámson arcképét is meghatározóreformátus templomot.
1944
A második világháborút és az azt követő szovjet megszállást is nagy teherként éltemeg a faluval együtt a gyülekezet is. Visszaemlékezések szerint 2 német katona 1944. október 17-én a templom tornyából próbálta meg géppuskatűzzel feltartoztatni a szovjet katonákat. A harcok komoly károkat okoztak a templomban, amelyeket csak később javítottak ki.2015-ben parókiaszentelésre került sor, 2017-ben megújult a templomtorony. 2020-ban a hajó tetőszerkezete újult meg. 2023-ban belső renováláson esett át a templom és a villamoshálózat és új nyílászáró került az intézmény bejáratára. 2023-ban elkezdtük az Áldások Házának építését, melynek célja hogy az intézmény keretein belül foglalkozzunk a szenvedélybeteg emberekkel.
2015-2020
2015-ben parókiaszentelésre került sor, 2017-ben megújult a templomtorony. 2020-ban a hajó tetőszerkezete újult meg.
2023
2023-ban belső renováláson esett át a templom és a villamoshálózat és új nyílászáró került az intézmény bejáratára. 2023-ban elkezdtük az Áldások Házának építését, melynek célja hogy az intézmény keretein belül foglalkozzunk a szenvedélybeteg emberekkel.